Internetové zápisky

Nie sme ani ľavičiari, ani ultrapravica!

čtvrtek 5. červen 2008 10:30

Inštalácia radaru by bola len prvým krokom, po ktorom by logicky nasledovalo vybudovanie americkej vojenskej základne, hovorí predseda Dělnické strany TOMÁŠ VANDAS.

Ako by ste stručne charakterizovali Vašu stranu? Bránili by ste sa, keby som Vašu stranu označil ako ľavicovú?

Dělnická strana požaduje sociální stát, v kterém je práce pro každého, kdo chce pracovat, v kterém existuje sociální solidarita, vymahatelnost práva, zachování soukromého vlastnictví – tedy slušný život pro slušné lidi. Zrovna tak odmítáme vydřidušsky neetický liberální kapitalismus, který žene vývoj do sociální propasti, třenicím mezi společenskými vrstvami a posléze i do krvavých konfliktů.

Svobodný trh a soukromé vlastnictví jsou nutné podmínky pro správně fungující ekonomiku, ovšem nesmějí se stát fetišem, jako je tomu v liberální ekonomice. Není možné aplikovat svobodný trh ve zdravotnictví, v bydlení lidí, ve školství. Je třeba zákonným způsobem národní bohatství rozdělit tak, aby na jeho dobru participovali všichni lidé, kteří chtějí pracovat a kteří si zasluhují slušný život, jejichž prací bylo ono bohatství vytvořeno. Čili zřídit takový sociálně tržní režim, v kterém by nebylo místo pro příživníky, lemply a vychytralce

Z jedné strany na nás kdosi křičí, že jsme levičáci, jiní pak, že chceme hnědý socialismus – z druhé strany křičí, že jsme ultrapravice a extremisté. Říkáme každému otevřeně: nejsme ani levičáci, ani ultrapravice! Chceme nastolit rozumný ekonomicko-politický systém, opírající se o tradiční hodnoty, kulturu národa a národní svébytnost, tedy – opakuji: slušný život pro slušné lidi.

 

V januári 2005 vzniklo zoskupenie piatich národných strán Národní pětka. Toto 
zoskupenie časom zaniklo. Jednou zo zastúpených strán bola aj Dělnická 
strana. Pred časom som robil interview s predsedníčkou Národní strany, ktorá 
tam tiež patrila, pani Edelmannovou. A tá vás teda nešetrila. Povedala: 
„Dělnická strana byla z N5 vyloučena pro nedodržení smluvních klausulí – 
permanentně útočila na dalšího z partneru (RMS). Dnes se DS přiklání k 
neonacistickým aktivitám v ČR a stává se politickým partnerem nacionálních 
socialistu.“ A dodala: „Projekt N5 byl ukázkovým příkladem toho, ze v ČR je 
mnoho malinkatých vudcu, kteří nejsou schopni respektovat realitu a 
pravidla hry a jde jim více o své vlastní „velikosti“ než o politické vize a 
cestu k nim. Projekt N5 a následující 2 roky ukázaly, kdo je v politice pro
práci a kdo pro hospodské tlacháni a prazdné pózy.“ Čo hovoríte na tieto 
slová a ako Vy vnímate obdobie, keď ste boli v Národnej päťke?

Předně chci zdůraznit, že Dělnická strana z projektu N5 odešla sama a dobrovolně, na základě rozhodnutí předsednictva strany. To je jeden fakt. Důvodů pro takové rozhodnutí bylo hned několik. Například programové rozdíly, kdy Národní strana velice nezakrytě inklinuje k vládní ODS, zatímco my považujeme sociální oblast za nezbytnou součást našeho programu.

Ano, souhlasím s tím, že u nás existuje mnoho malinkatých „vůdců“, kteří nejsou schopni respektovat realitu. A paní Edelmannová je jedním z nich. Já však nechci hodnotit, kdo je malý, větší či velký. Pro mě je rozhodující fakt, že Dělnická strana měla volební výsledky vždy lepší než Národní strana. A slova o příklonu k neonacismu jsou jen ukázkou nervozity z nárůstu popularity, které se DS těší zejména mezi mladými lidmi.

 

Ako s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdete do ďalších volieb do Poslaneckej snemovne: sami, či v koalícii? Ak v koalícii, tak s kým? Ktoré strany sú vám srdcovo najbližšie?

Předpokládám, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách v roce 2010 kandidovat samostatně.

Pokud se týká domácí politické scény, v parlamentních volbách v roce 2006 jsme kandidovali společně s Národním sjednocením a hnutím Právo a Spravedlnost. Myslím, že velice dobrá byla i spolupráce s občanským sdružením Národní korporativismus, které však ukončilo svoji činnost a většina lidí vstoupila do našich řad, což vítám. Ono těch možností spolupráce s jinými subjekty zase tolik není, neboť program Dělnické strany je, a nebojím se použít tohoto přirovnání, poněkud ojedinělý. Do budoucna se ale žádné spolupráci neuzavíráme.

Ze zahraničních subjektů je nám blízká francouzská Národní fronta, s jejíž předsedou Jean-Marie Le Penem jsem měl tu čest se několikrát osobně setkat a provázet ho při jeho návštěvě v České republice.

Český Senát opäť navrhol vyznamenať šesticu členov protikomunistickej odbojovej skupiny bratov Mašínovcov. Ako sa na to pozeráte Vy?

Já osobně jsem proti udělení vyznamenání.

Aký je postoj Dělnické strany k plánovanému americkému radaru na území Českej republiky?

Dělnická strana výstavbu amerického radaru odmítá. Požadujeme, aby v této záležitosti bylo vypsáno referendum a občané se mohli k tak závažné otázce – jakou je přítomnost cizích vojsk na našem území – vyjádřit. Ono je totiž důležité vědět, že instalace radaru by byla jen prvním krokem, po kterém by logicky následovalo vybudování americké vojenské základny. Je smutné, že jsme se ze své historie nepoučili a opět se dobrovolně stáváme loutkou v rukou mocných.

Protestujete proti pochodu homosexuálov, ktorý sa má uskutočniť 28. júna v Brne. Ako sa staviate k registrovaným parnerstvám, ktoré sú už vo Vašej krajine zavedené?

Zcela jednoznačně odmítám stavět homosexuální svazky na úroveň manželství. Nechci, aby v budoucnosti byla rodina ve složení tatínek Josef a maminka Karel. Obávám se, že tzv. registrované partnerství bylo jen prvním krokem, po kterém bude následovat požadavek na adopci dětí. A ty náznaky se už objevují.

Dělnická strana považuje propagaci homosexuality za propagaci zvrácenosti a amorálnosti, za úpadek morálky a tradičních hodnot, na kterých vždy stála civilizovaná společnost. Přesto věřím, že se nám tento negativní trend podaří zastavit.

Na Slovensku sa bude už od 1. januára 2009 platiť eurom. Ste za zavedenie eura v Českej republike? Ak áno, aký termín by ste zvolili?

Zavedení eura odmítám. Podle mého názoru není česká ekonomika na tento radikální krok připravena a ve svém důsledku by přinesl jen zdražování a další pokles životní úrovně obyvatel. Varováním by pro nás měly být stále častější nespokojené hlasy ze zemí, které jsou na tom ekonomicky podstatně lépe – Francie, Německo, Rakousko. Takže pokud euro, tak nejdříve za 15 – 20 let. Myslím, že Slovensko své rozhodnutí poněkud uspěchalo.

Ladislav Kováčik