Internetové zápisky

Názor monarchistov na akciu Moravanov

středa 13. červenec 2011 13:59

Možno ste zachytili informáciu, že na sviatok svätých Cyrila a Metoda vyvesilo vyše 220 radníc na Morave moravskú vlajku. Urobili tak na základe iniciatívy združenia Moravská národní obec. Cieľom akcie má byť pripomenutie histórie a kultúry Moravy. Názor na tento počin mi napísal PETR NOHEL, podpredseda KORUNY ČESKÉ, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Dobrý deň, chcel by som sa vášho zástupcu (teda strany, pozn. L. K.) opýtať, ako vníma Koruna Česká aktivitu združenia Moravská národní obec, ktoré vyzvalo radnice miest a obcí z Moravy, aby vyvesili na jeden deň moravskú vlajku?

 

Dobrý den Vážený pane Kováčiku,

děkuji moc za Váš dotaz. Jako KČ se domníváme, že vyvěšení moravské vlajky je zcela legitimní akce, která jen potrhuje identitu Moravy jako svébytné země českého soustátí.

Naše strana již od svého počátku - tedy přes 20 let - prosazuje zemské uspořádání, tedy rovnoprávné postavení království českého, markrabství moravského i vévodství slezského.

Velmi však dbáme na to, aby se naše argumentace nenesla v ideologickém duchu, aby se jedni nevyvyšovali nad druhé, protože každá naše země má svá specifika a identitu. Například já osobně jsem Slezan, většinu života jsem prožil na Moravě a nyní pracuji v Čechách.

Kdybychom udělali anketu mezi našimi členy, patrně by většina z nich uvítala, aby zemské vlajky na radnicích visely stále.

Ladislav Kováčik

Související články